Pokojný spánok detí v niekoľkých krokoch

Aj keď ako rodičia milujeme svoje dieťa nadovšetko, sú chvíle, kedy nadávame na neľahký údel človeka snažiaceho sa vychovať vlastného potomka a najradšej by sme si vzali od rodičovských povinností dovolenku. K takýmto momentom patria aj chvíle, kedy s dieťaťom chvíľu pred spaním šijú všetci čerti, namiesto toho, aby sa pozvoľna upokojilo a naladilo na zaspanie. Našťastie, existuje pár trikov pre pokojné uspávanie a ničím nerušený spánok po celú noc.

 

  1. Pravidelný režim

Malé deti potrebujú, aby svet, ktorý ich obklopuje, bol pre nich čitateľný a dôverne známy. Neustále zmeny, časté výkyvy a nepravidelnosť ako taká ich vyvádzajú z rovnováhy, o ktorej si majú vo zvyku hovoriť práve onou neutíšiteľnosťou, vzdorovaním, prehnanou mierou aktivity v čase, keď sa majú chystať k spánku, a drobnými detskými rebéliami. Na spánok, ktorý príde vzápätí, dieťa pomôže naladiť rituál v podobe nejakej aktivity. Dieťa si na tento sled činností navykne a bude napríklad vedieť, že po dvadsať- až tridsaťminútovom predčítaní rozprávok príde chvíľa na rozlúčku a želanie dobrej noci. Odborníci však neodporúčajú také aktivity, ktoré si žiadajú zvýšenú pozornosť, usilovné sústredenie a väčšiu fyzickú aktivitu. Vhodné je po kúpeli zaviesť potrebný masážny rituál, spomínané predčítanie knižiek či spievanie uspávaniek.

 

  1. Miestnosť vhodná pre spánok

Ak si myslíte, že stačí zabezpečiť miestnosť, kam nedolieha žiadny hluk, potom vedzte, že je to len jedno z kritérií. Okrem pokoja a ticha by mala byť miestnosť tmavá s prijateľnou teplotou. Neodporúča sa ani prehnané vykurovanie v často mylnej domnienke, že väčšie teplo bude mať na ratolesť utišujúci účinok. Častou témou diskusií rodičov je tiež otázka, či je pre spánok vhodnejší ničím nerušený pokoj, alebo je prípustná určitá miera zvukov z ďalších miestností. Na to neexistuje jednoznačná odpoveď. Aj dospelí majú spacie návyky rozdielne. Kým niekto vyžaduje ticho, že by bolo aj špendlík pri dopade na zem počuť, iný naopak vyžaduje napr. zvuk televízie, hluk z ulice či hlasy druhých z ostatných izieb. Všeobecne vzaté medzi pediatrami prevláda názor, že mierne prenikanie hluku nie je na škodu a pokojnému spánku nijako nevadí.

 

  1. Špeciálne hračky pre navodenie pokojnej atmosféry

Hračky dnes už deťom neslúžia len na hranie za bieleho dňa, ale môžu ich tiež sprevádzať pri prechode z fázy bdenia do fázy snívania. Inovácie v hračkárskom priemysle priviedli na trh špeciálnu kolekciu hračiek, ktoré pomáhajú deťom zaspať a rodičom značne zjednodušujú život. “Na základe konzultácií s poradným zborom pediatrov vznikla unikátna kolekcia hračiek Cloud B. Je vyrobená z kvalitných materiálov, vie prehrávať upokojujúce melódie a premietať zaujímavé efekty. Na jej vývoji a konštrukcii sa podieľala celá rada odborníkov. Vznikol tak jedinečný výrobok, poskytujúca pokojný a bezpečný spánok, ktorý si zaslúži každé dieťa. Každé dieťa ho navyše potrebuje pre svoj zdravý vývoj, “hovorí Marcel Pech, marketingový riaditeľ predajca hračiek Pexi, u ktorej sú tieto špeciálne plyšové hračky k dostaniu. “Obľúbený je napríklad chameleón Karlík. Je vyrobený z jemného plyšu a svojimi dúhovými svetielkami vyvoláva v deťoch rôznofarebné snové fantázie. Dokáže navyše prehrať dve pohodové melódie – jamajskú a zvuky dažďového pralesa, “pokračuje Pech. Plyšové zvieratká fungujú na klasické batérie a majú zabudovaný automatický vypínač po 45 minútach.

 

  1. Berte do úvahy prirodzenú potrebu spánku a signály tela

Čo to znamená? Venujte pozornosť prirodzeným signálom únavy. Ak dieťa zíva, škriabe si oči, hrá sa s vláskami či sa ťahá za uši, nemusí to znamenať, že sa nudí, ale že je unavené a telo si hovorí o spánok. V žiadnom prípade by sme ho za takejto situácie nemali vytrhávať z tohto naladenie tak, že sa ho budeme snažiť násilne prebrať z mátožného stavu a vyburcovať k aktivite. Naopak, nechajte dieťa prejaviť, nech si samo povie, kedy sa chce uložiť do postieľky a kedy potrebuje zregenerovať sily.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Pokojný spánok detí v niekoľkých krokoch, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *