PICHNÚŤ ALEBO NASTRELIŤ DETSKÉ NÁUŠNICE?

Tradícia prepichovania ušiek čerstvo narodených dievčatiek síce pomaly opadá, ale rozhodne nikam nemizne. Mamičky a ešte viac babičky, stále chcú, aby ich dievčatká mali prepichnuté ušká s drobnými náušnicami. Čo je pre bábätko lepšie? Prepichnúť alebo nastreliť?

 

Prepichnutie uška ihlou

Prepichnutie ucha ihlou je tradičný spôsob. Je overený rokmi praxe a skúsenosťami a jedná sa o jeden z najpoužívanejších spôsobov súčasnej doby. O prepichnutie ucha ihlou môžete požiadať pediatra, chirurga alebo lekára na oddelení ORL.

Zákrok nevyžaduje žiadne špeciálne prípravy, len je dôležité mať so sebou detské náušnice, ktoré sa 24 hodín pred nasadením dezinfikovali, a to namočením do liehu.

Samotný zákrok nie je dlhý ani zložitý. Uško sa vydezinfikuje a prepichne ihlou. Najčastejšie sa využíva ihla klasická alebo dutá. U dutej ihly je výhodou, že sa do nej môže vložiť koniec náušnice a pri vyťahovaní ihly už zostáva detská náušnica v uchu. Nemusí sa tak ručne nasadzovať a celý zákrok sa urýchli.

Po zákroku sa všetko skontroluje, ušká sa prekryjú gázou a schovajú do čiapočky. Doma je potom potrebné 3krát denne dierky otierať liehom, a to spredu i zozadu. Zabúdať sa nesmie ani na samotnú náušnicu.

Niekedy sa predpisuje hojivá masť, napríklad Framykoin. Tou sa potiera miesto vpichu a hojenie je rýchlejšie. Dôležité je, aby sa ušká nedostali do styku s vodou a v žiadnom prípade sa náušničky nevyberali.

 

Nastrelenie náušníc

Nastreľovanie náušnic je skôr záležitosťou kozmetických salónov. Tie sú vybavené špeciálnou pištoľou, ktorá rovno nasadí náušnicu a zavrie ju. Veľkou výhodou nastrelenia je, že náušnice vôbec neprídu do styku s rukou toho, kto ju nastreľuje.

Nastrelenie je rýchle a takmer bezbolestné. Preto je pre malé bábätká a malé deti ideálnym spôsobom. Ďalšie plus nastrelenia je tiež presnejšie umiestnenie vpichu. Dierky po nastrelenie nekrvácajú a málokedy hnisajú.

Jedinou nevýhodou nastrelenia je to, že sa použijú sterilné nastreľovacie náušnice, ktoré sa po zahojení ušiek musia vymeniť za vybrané náušnice pre bábätká. Tzv. hojace náušnice sú vyrobené z chirurgickej ocele alebo jej pozlátenia. Novinkou sú náušnice z bioplastov. Takéto náušnice rozhodne nemôžu vyvolať alergickú reakciu, ktorej sa mamičky často boja.

Výmena náušníc sa odporúča 5 týždňov po dokonalom zahojení. Vďaka tomu, že je uško zahojené, je výmena menej bolestivá a bez krvi. Avšak aj po nastrelenie je potreba sa o nové dierky starať, čistiť ich a zabrániť tak hnisaniu.

 

Aký materiál vybrať?

Oproti minulosti je na výber celá rada materiálov, z ktorých môžu byť vyrobené detské náušnice. Biele zlato, žlté zlato alebo striebro patria medzi klasické materiály, ktoré sú osvedčené, avšak čas od času sa prejaví alergická reakcia.

Menej často spôsobujú alergické reakcie detské náušničky z chirurgickej ocele a ešte menej z bioplastov. Náušnice z bioplastov nespôsobujú žiadne negatívne reakcie imunitného systému. Vyrábajú sa z prírodných materiálov rastlinného pôvodu, ako je kukuričný alebo zemiakový škrob. Jedná sa o odolný materiál.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *