Pelety ako menšia obdoba brikiet

Medzi známe vykurovacie materiály, po ktorých siaha čoraz viac domácností, patria aj pelety. Tie sú vyrábané podobným spôsobom ako brikety. Líšia sa však tvarom. Ide o čosi menšie granule, ktoré sa vyznačujú ekologickými vlastnosťami.

 

Čo sú pelety?

Pelety sú akousi obdobou brikiet. Vyrábajú sa z drevných surovín – pilín alebo hoblín lisovaním, tzv. peletizáciou. Boli navrhnuté tak, aby umožňovali automatizáciu. Lisovaný granulát má vopred presne určenú výhrevnosť. Drevené pelety sa pripravujú v špeciálnych peciach. Neobsahujú žiadne chemické látky. Ide o palivo, ktorého používanieje maximálne pohodlné a je ľahko porovnateľnés plynom. Dôležitým rozdielom je ale to, že pelety sú vyrobené z obnoviteľných zdrojov.

 

Pelety a ich výhody

Drevené pelety sa výborne skladujú a skvelo sa nimi reguluje vykurovanie. Surovina je prírodná a čistá. Materiál nie je zaťažený žiadnymi škodlivými látkami. Navyše, pelety produkujú len veľmi malé množstvo popola. Popol z peliet je tiež použiteľný. Môžete ho využiť ako prírodné hnojivo a posypať ním záhony.

Pelety sú vyrábané z drevného odpadu, ktorý vzniká v drevospracujúcom priemysle (kôra, piliny, odrezky, prach). Ide teda o drevo, ktoré by nemalo iné využitie. Kúrenie peletami je navyše pohodlné, neveľmi nákladné a priaznivé voči životnému prostrediu. Pri spaľovaní vylučujú do ovzdušia len malé množstvo emisií. Efekt ochrany je tak hneď dvojnásobný. Pelety môžete tiež bez problémov skladovať počas celého roka.

 

Použitie peliet

Používajú sa ako náhrada fosílnych palív v kotloch, peciach, krboch aj kachliach. Sú sypké, z čoho plynie, že sa hodia aj do kotolní s automatickou prevádzkou. Prísun paliva je dokonale regulovaný pomocou dopravníka, vďaka čomu máte pod kontrolou aj tepelný výkon kotla. Vykurovanie týmto palivom je značne rozšírené najmä v západnej a severnej Európe.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *