Oheň v interiéri. Dizajnový nábytok a návrh reštaurácie

Pracujem a živím sa ako umelec, ktorý sa podľa osvedčených a nemenných zásad „bohémy“ realizuje vo viacerých sférach. Už ako chlapec som túžil mať vlastnú reštauráciu alebo aspoň kaviareň. Keď som dorástol a mnoho vecí pochopil, prišiel čas splniť si sen. Sny sú ale nezvyčajne krehké, a tak je občas dobré, ak vám s ich splnením niekto pomôže. Ten môj som zveril do rúk pani Pavlíny Lipkovej zo spoločnosti ORIGINE INTERIER DESIGN, návrh interiéru reštaurácie, dizajnový nábytok Bratislava.

Vedel som celkom presne, že interiér reštaurácie musí zrkadliť moju osobnosť a podstatný kus duše. Zdroj inšpirácie bol totiž obzvlášť horúci a jasný – oheň. Práve tento živel je pracovným nástrojom môjho umeleckého života.

Oheň ma fascinoval už od mala, a dokonca som bol často podozrievaný, že táto spaľujúca vášeň pramení z akejsi formy pyromanstva. Nezapieram, naštudoval som si o téme ohňa nemálo kníh, nazbieral more rôznych informácií, ale verte mi – o žiadnu diagnózu nikdy nešlo.

Napokon, oheň je večný, mocný živel a tvorivá sila už od úsvitu tohoto sveta. Vie byť spojencom aj nepriateľom, sprievodcom aj ničiteľom. Hreje rodinný krb, rozpaľuje ľudskú vášeň, ale dokáže lásku aj spáliť. Oheň stvoril pradávne rituály a spojil nás navždy so Slnkom, hviezdami, bleskami aj telami sopiek. Stál a stojí pri nohách mnohých umeleckých počinov a nápadov.

Venujem sa tvorbe nezvyčajných ilustrácií, ktoré vytváram plameňom sviečky alebo pochodne, záleží iba na formáte. Stopy dymu a sadzí pretváram na zložité, výrazné formy, s ktorými ďalej pracujem a zdokonaľujem ich pomocou tenkých štetcov  alebo peria. Aj preto som chcel, aby bol prvok ohňa zakomponovaný do interiéru reštaurácie. Napokon, som zrodený v ohnivom znamení, takže oheň vnímam ako živel kolujúci v mojich žilách.

Tam, kde je oheň, má stáť krb, a kde je krb, malo by byť aj drevo. Táto veta, v rôznych obmenách, naplnená všetkými prvkami a predstavami, zaznela pri mojich stretnutiach s pani dizajnérskou viac ráz. To ale bolo z mojej strany vlastne všetko, ostatné veci som zveril výlučne do jej rúk.

Interiér mojej reštaurácie tvorí niekoľko miestností, pričom je každá niečim výnimočná a zároveň iná. Podlaha má tmavohnedý odtieň, ktorý zodpovedá farbe kožených stoličiek a stolíkov. Interiér ako celok dostal iba prírodné odtiene. Prevláda hnedá, sivá, krémová, béžová. Priestory dotvárajú aj citlivo využité prírodné materiály, čo bolo aj mojim želaním.

Pri vstupe do priestoru reštaurácie vás zaujme bar. Zároveň tvorí aj vstup do kuchyne, pričom je s ňou prepojený. Zákazník tak môže sledovať, ako sa jeho objednávka aktuálne pripravuje. Nielenže je to trendy, ale má to aj svoje praktické výhody. Prvou z nich je fakt, že kuchyňa ostáva skutočne čistá a na príprave menu si tak personál dáva naozaj záležať. V neposlednom rade náš zákazník v priamom prenose vidí, čo dostane, a môže byť o to viac spokojnejší.

15-ohnivy-umelec_p02

V prvej miestnosti stojí môj dávno vymodlený krb. Nespomínam si, žeby som ho niekedy v dajakej reštaurácii videl, a tak mám z originálneho interiérového prvku veľku radosť a som zaň naozaj vďačný.

Druhá miestnosť, ktorá hosťa osloví výraznými tehlovými, rustikálnymi stenami, ponúka jeden vážne originálny kúsok. Osvetlenie sa totiž realizovalo pomocou čiernych kovových trubiek, ktoré so zabudovanými žiarovkami vedú pozdĺž celej steny. Ozaj skvelý dizajnový nápad, a zároveň veľmi praktický prvok, keďže vnútrom trubiek vedú aj káblové rozvody.

Obľúbil som si však tú poslednú, tretiu miestnosť mojej vysnívanej reštaurácie. Hovorím jej – drevená. Prečo? Pretože je skutočne drevená. Pozor, nejde však o klasické drevené obloženie. V stenách sú umiestnené niky s drevenými policami. No namiesto dekorácií sú v nich uložené drevené polená.

Miestnosť je nezvyčajne útulná, ale má aj svoje praktické výhody. Všetko uložené drevo sa postupne spáli v krbe, takže sa voľne nepotuluje v priestore a neslúži ako potrava pre tajomné roztoče. Stôl a stoličky sú taktiež drevené a dostali tmavohnedý odtieň.

Realizácia interiéru mojej reštaurácie od dizajnérky, pani Lipkovej, dopadla na výbornú. Nielenže sa v interiéri objavili všetky prvky, ktoré som si na začiatku predstavoval, ale dostal aj niečo navyše. Získal jedinečné čaro a jeho atmosféra je natoľko príjemná, že sareštaurácia stala obľúbeným miestom aj pre mojich priateľov a známych. Ak by ste chceli nájsť novú inšpiráciu alebo pomoc, či radu skutočného odborníka, zájdite na web stránku interierdesign.eu a určite neostanete sklamaní.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *