Odolný vinyl verzus prírodné linoleum: Ktorá podlahová krytina je lepšia?

Vinyl a linoleum sú dva rôzne typy pružných podlahových materiálov. Mnoho ľudí si podlahy zamieňa práve kvôli ich podobnosti. V čom sú teda podlahové krytiny rozdielne a ktorá je pre vás lepšia?

 

Syntetický a prírodný materiál

Vinyl sa vyrába z ropy, neobnoviteľného zdroja. Na spracovanie a extrakciu chlóru, ktorý je dôležitou zložkou vinylu, je potrebné veľké množstvo energie.

Linoleum sa skladá prevažne z ľanového oleja, látky, ktorá sa extrahuje z ľanových semien. Ten je potom zmiešaný s inými prírodnými a obnoviteľnými materiálmi, ako je napríklad korkový prach či drevná múka.

 

Inštalácia podlahy

Vinylové podlahy sa inštalujú jednoducho, zvládnete to aj sami bez pomoci odborníkov. Vinyl si vyžaduje rovný povrch.

Inštalácia linolea je podobná inštalácii vinylu, možno o niečo náročnejšia.

 

Odolnosť voči vode

Niektoré typy vinylu sú prakticky vodotesné a môžu byť inštalované v často vlhkom prostredí, vrátane suterénu.

Linoleum  je tiež odolné voči vlhkosti a môže sa používať aj v kúpeľniach, kde je zvýšená vlhkosť.

 

Nákladovosť  a životnosť

Vinylové podlahy sú lacnejšie ako linoleum. Cena sa odráža aj na dĺžke života vinylu –  lacnejší vinyl vám vydrží kratšie ako linoleum, ktoré je nákladnejšie.

Vinyl a linoleum starnú. Linoleum starne postupne, zatiaľ čo vinyl si zachováva lesklosť, až kým sa jeho nosná vrstva nepoškodí.

 

Dizajn a jeho možnosti

Vinyl vám ponúka rôzne farby, vzory alebo obrazy vložené priamo do povrchu materiálu, vďaka čomu podlaha vyzerá realisticky. Skvelo imituje napríklad rôzne druhy drevených podláh. Nevýhodou je, že vinyl je len taký silný ako nosná vrstva nad potlačou, ktorá, ak nie je dostatočne hrubá, sa zvykne časom opotrebovávať.

Linoleum je farebné, čo znamená, že vzory a odtiene nie sú len vytlačené na povrchu. Škála dizajnov je preto do istej miery obmedzená.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *