Očné vyšetrenia a ich plusy

Zrak je naším najdôležitejším zmyslom, pretože sa nám prostredníctvom neho dostáva obrovské množstvo informácií. Oči však okrem toho môžu slúžiť aj na diagnostiku iných ochorení organizmu. Pravidelné očné vyšetrenie teda môže zachrániť ako zrak, tak aj pomôcť odhaliť iné ochorenie. Vyšetrenie môže preukázať metabolické poruchy, ktoré sa prejavujú práve na cievach a ohrozujú náš život.

Možno si myslíte, že je vyšetrenie zbytočné, pokiaľ je váš zrak úplne v poriadku a nevyskytli sa s ním doposiaľ žiadne problémy. Mýlite sa však. Práve pravidelné očné vyšetrenia vám môžu pomôcť odhaliť včasne choroby ako cukrovka, leukémia, roztrúsená skleróza či zvýšený krvný tlak. Na očnej klinike vám profesionáli pomôžu a váš problém vyriešia. Navštíviť očného špecialistu by mal,podľa odborníkov, človek, ktorý so zrakom nemá problém, aspoň raz či dvakrát ročne.

 

Základná vyšetrovacia metóda

Vyšetrenie očného pozadia je rutinnou záležitosťou a má veľký význam aj pre iné medicínske odbory. Čo je vlastne vyšetrenie pozadia a čo máme v pozadí oka? Ide o vyšetrenie zadnej časti oka, kde sa nachádza sietnica a cievky, ktoré ju vyživujú.

 

Ako prebieha samotné vyšetrenie?

Pred vyšetrením vám lekár do oka nakvapká látku, ktorá rozšíri vašu zrenicu a umožní mu tak lepšie vidieť očné pozadie, čo je nutné u starších pacientov, u mladších vie skúsený oftalmológ vyšetriť očné pozadie často aj bez potreby rozšírenia zrenice.

Vyšetrenie prebieha pomocou prístroja – oftalmoskopu. Existuje viac typov a to priame a nepriame. Priamy oftalmoskop sa priloží k vyšetrovanému oku a je veľký asi ako baterka. Vyšetrenie nepriamou oftalmoskopiou sa praktizuje pomocou šošovky predsadenej pred oko pacienta a svetla štrbinovej lampy.

 

Vyšetrenie OCT

Vykonáva sa pomocou tomografu, ktorý využíva funkciu laserového lúča, jeho odrazu a posunu. Lekár dokáže jeho pomocou dostať trojrozmerný obraz oka na obrazovku počítača. Výhodou vyšetrenia OCT je, že ide o neinvazívne vyšetrenie oka, kedy lekár vidí do jeho samotnej hĺbky bez skutočného zásahu doň.

 

Na čo vyšetrenie OCT slúži?

Pomocou vyšetrenia sa sledujú zmeny na zrakovom nerve a sietnici. Daný proces je veľmi dôležitý najmä u pacientov, ktorí trpia zeleným zákalom či inými očnými degeneráciamisietnice podmienenými vekom. Výhodou vyšetrenia je, že je skutočne veľmi rýchle a bezbolestné. Po jeho skončení sa pacient nemusí nijako zotavovať, práve naopak. Okamžite sa môže navrátiť do svojho bežného života.

Prehliadka môže uľahčiť diagnostikovanie mnohých chorôb a pacient sa môže začať v okamihu liečiť. Aké choroby je možné vďaka OCT odhaliť? Ide hlavne o zelenený zákal, nádorové ochorenie oka, opuchy na sietnici u ľudí, ktorí trpia cukrovkou či dieru makuly. OCT je dnes štandardom pri sledovaní správnej liečby pacientov so zeleným zákalom (glaukómom).

Obe vyššie uvedené vyšetrenia sú skutočne nenáročné a môžu byť skvelou možnosťou prevencie. Ak ste teda dlho očného lekára nenavštívili, mali by ste zvážiť, či už nie je načase zájsť na očnú kliniku a  jednému takémuto vyšetreniu sa skutočne podrobiť.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *