Mužská obriezka: Áno alebo nie?

Mužská obriezka alebo obriezka penisu (lat. cirkumcízia) je chirurgické odstránenie predkožky penisu. Predkožku možno definovať ako zaťahovací záhyb kože, ktorý pokrýva celý žaluď. Predkožka je krehké tkanivo, ktoré je náchylné k vzniku trhlín najmä pri sexe.

 

Kedy sa vykonáva obriezka?

Použitie obriezky z medicínskych alebo zdravotných dôvodov je otázkou, o ktorej sa stále diskutuje. Keď je predkožka tesná a nejde ju zatlačiť späť, nazýva sa to fimóza, riešením je obriezka.

 

Ako sa vykonáva obriezka?

Počas obriezky je predkožka uvoľnená z hlavy penisu a nadbytočná predkožka je odrezaná. Ak sa vykonáva v novorodenom období, postup trvá asi päť až desať minút. Obriezka dospelých trvá asi jednu hodinu. Obriezka sa zvyčajne uzdravuje za päť až sedem dní.

 

Obriezka a iné krajiny

Na Filipínach sa stala sociálnou tradíciou, pričom chlapci sú zvyčajne obrezaní v rituáli blížiaceho sa veku. To je tiež bežná prax v Južnej Kórei, kde je obriezka spojená s udržiavaním hygieny.

Obavy týkajúce sa hygieny, zdravia a obmedzenia masturbácie viedli k zvýšeniu obriezky v Spojenom kráľovstve v poslednej polovici 19. storočia. Postup bol tiež rozšírený v USA v 20. storočí a mnoho malých chlapcov stále podstupuje obriezku. Ale v Austrálii sa miera obriezky na chlapcoch za posledných 40 rokov znížila z 90% na 10-20%.

 

Má sa podstupiť?

Obriezka je kontroverznou témou, ktorá vyvoláva silné argumenty pre a proti tejto praktike.

 

Výhody

· Obriezka znižuje riziko vzniku močových infekcií a rakoviny penisu.

· Štúdie tiež ukazujú, že obrezaní muži majú menšiu šancu získať sexuálne prenosné infekcie, ako je HIV, herpes a syfilis.

· Svetová zdravotnícka organizácia odporúča mužskú obriezku spolu s použitím kondómov a menším počtom sexuálnych partnerov ako prevenciu heterosexuálne získaného HIV.

· V roku 2002 vedci zistili, že ženy, ktoré majú sex s obrezaným mužom, majú nižšie riziko vzniku rakoviny krčka maternice.

· Lekársky výskum v roku 2009 tiež ukázal, že mužská obriezka znižuje riziko ľudského papilomavírusu (HPV), ktorý môže spôsobiť genitálne bradavice u oboch pohlaví, rovnako ako rakovinu krčka maternice u žien.

Ďalším dôvodom prečo muži navštevujú ordináciu urológa či sexuológa je problém s erekciou. Na to existuje starý osvedčený liek, a tým je modrá Viagra.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Mužská obriezka: Áno alebo nie?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *