Med ako zdravé sladidlo?

Naša potrava sa skladá nie len zo slanej potravy ale aj zo sladkej. Sladíme si naše nápoje a pokrmy dosť často a ani si neuvedomujeme, že cukor je vlastne droga. Cukor môže byť rôzny, no ani jeden typ cukru nie je úplne zdravý. Ako teda sladiť zdravím sladidlom?

Cukor nie je jediné sladidlo, ktoré môžeme na osladenie použiť. Existujú aj rôzne iné sladidlá, ktoré sú hlavne prírodného charakteru. Takéto sladidlá sa využívali už oddávna, tak prečo ich nezačať používať aj dnes?

 

Aké sú najlepšie prírodné sladidlá?

Medzi prírodné sladidlá sa radia hlavne výrobky, ktoré sa nachádzajú voľne v prírode a dajú sa ľahko spracovať. Medzi najrozšírenejšie prírodné sladidlo patrí med. Med bol používaný už od nepamäti a práve med bol aj jediným sladidlom, ktoré sa dalo zohnať. Med je však rozdelený do rôznych kategórií, podľa toho, odkiaľ včely brali nektár. Sú medy kvetové, agátové, zmiešané, lesné atď. Ak však hľadáte naozaj kvalitný med, určite skúste manuka med. Manuka je strom, ktorý rastie hlavne v Rakúsku a na Novom Zélande a med, ktorý vzniká z nektáru tohto stromu je naozaj sladký a lahodný. Môžete tiež vyskúšať aj propolis, čo je vlastne prírodné antibiotikum.

Pri výbere medu sa však treba riadiť nielen kvalitou, ale aj vašou chuťou. Každému totižto chutí iný med, a preto je len na vás, ktorý si vyberiete vy. Med viete použiť na sladenie nápojov, napríklad čaju, ale aj jedál a koláčov. Najmä Grécko a okolité krajiny radi osladzujú najmä medom a nepoužívajú tak cukor.

Ak ale nehľadáte sladidlo, ale len rýchlu dávku cukru, namiesto sladkostí, si dajte ovocie. Práve to obsahuje aj prírodné cukry, ktoré vášmu telu neškodia, ale naopak majú dobré účinky, najmä pre váš mozog, ktorý na svoje fungovanie potrebuje práve cukor. Dôležité je však cukor do tela dostávať v menších množstvách a zbytočne to nepreháňať, pretože ako u väčšiny potravín, veľké množstvo už škodí.

Tak čo? Začnite používať prírodné sladidlá aj vy!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Med ako zdravé sladidlo?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *