Máte dostatočné informácie o detských autosedačkách?

Ak máte doma dieťa, ktoré potrebuje detskú autosedačku, informácií nikdy nie je dosť. Poznatok o povinnej autosedačke pre deti do 150cm je pre väčšinu rodičov samozrejmý. Ste si však vedomý aj ostatných dôležitých faktov, ktorých by ste sa mali držať pri výbere, resp. inštalácií autosedačky?

Výber autosedačky

Prvý údaj vhodný pri výbere je norma ECE R44/03 alebo R44/04, ktorú musia spĺňať všetky kvalitné autosedačky. Zďaleka však nie je jediný. Často sa totiž stáva, že autosedačka normu spĺňa, avšak v hodnotení ADAC získa zlé hodnotenie. Dôležitejším rozhodujúcim parametrom je teda hodnotenie ADAC. Napriek tomu však počúvajte aj odporúčania certifikovaných predavačov.

Výška a hmotnosť dieťaťa by mali byť prvotnými kritériami, ktorými sa riadite pri výbere autosedačky. Poznáme hmotnostné kategórie od najmenších vajíčok v rozmedzí 10-13kg, cez nastaviteľné autosedačky pre deti hmotnosti 9 až 36kg, až po autosedačky na dlhšie používanie pre deti od 0-18kg, resp. 15-36kg.

Pri kúpe univerzálnej autosedačky je ale potrebné uvedomiť si, že autosedačka je konštruovaná z rôznych odnímateľných častí, ktoré by mali byť kvalitnejšie. Preto radšej investujte do kúpy naozaj kvalitnej autosedačky.

Ak uvažujete nad kúpou už použitej autosedačky, presvedčte sa o jej 100% stave. Zvonka sa totiž môže javiť ako plne funkčná, pričom zvnútra môže byť poškodená. Takáto autosedačka vášmu dieťaťu skôr ublíži, ako ochráni.

Isofix alebo bezpečnostný pás?

Isofix je jeden zo spôsobov ako uchytiť autosedačku o karosériu vozidla. Je to systém uchytenia, ktorý je zložený o základne, ktorá je pripnutá o výčnelky karosérie pod sedadlom. Pri náraze sa takto uchytená autosedačka skoro nehýbe, čím je zaistená vyššia bezpečnosť dieťatka. Isofix si môžete dokúpiť za cca 30€.

Lacnejšou, no v mnohých prípadoch nie bezpečnejšou alternatívou je uchytenie bezpečnostným pásom. Problém nastáva pri dodržiavaní manuálu inštalácie autosedačky. Ignorácia manuálu v spojení so zhonom pri inštalácií má veľa krát fatálne následky. Pritom je bezpečnosť autosedačky uchytenej pomocou bezpečnostného pásu skoro rovnaká ako autosedačky uchytenej Isofixom.

Rady na správne používanie v skratke

  • pri umiestnení autosedačky na sedadlo chránené airbagmi, je potrebné airbagy vypnúť (z dôvodu bezpečnosti) – najmä na prednom sedadle, pričom treba dávať pozor aj na bočné airbagy

  • autosedačku pre deti s hmotnosťou do 13kg treba umiestniť vždy proti smeru jazdy

  • pri inštalácií autosedačky sa riaďte manuálom, venujte pozornosť každému jednému bodu

  • ak prečnieva hlava dieťaťa cez opierku autosedačky, je potrebné zmeniť autosedačku za väčšiu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Máte dostatočné informácie o detských autosedačkách?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *