Martin Roubal objavil krásu dreveníc a rozhodol sa o ňu podeliť

Staronový spôsob bývania v dreveniciach zažíva v súčasnosti boom. Prím pritom hrá hlavne autentický vzhľad kombinovaný s najnovšími technológiami, citlivo skĺbenými dohromady. Martin Roubal sa stavaniu dreveníc venuje už niekoľko rokov a tie najkrajšie z nich dokonca prenajíma ako luxusné apartmány v Krkonošiach.

Predtým bolo bežné odísť každý víkend na chalupu po rodičoch, opravovať ju a užívať si prírodu. Voľných dreveníc je ale dnes ako šafranu a navyše pomerne rýchlo podliehajú skaze. Podpisuje sa na nich predovšetkým rýchle zosychanie a prenikanie vlhkosti odspodu. Dnešné drevenice ale podobnými nešvármi netrpia.

 

Modernú drevenicu od tej historickej na prvý pohľad nespoznáte

Čistokrvnú drevenicu dnes kvôli jej vysokej energetickej náročnosti prakticky postaviť nemožno. Martin Roubal preto vytvára stavby polodrevené s murovanou a obklopenou časťou. V technologickej vybavenosti jeho drevenice s modernými rodinnými domami rozhodne nezaostávajú. Podlahové kúrenie alebo plne vybavená kúpeľňa v drevenom obložení sú len malou ochutnávkou toho, čo je možné vytvoriť.

Drevenica má rovnakú životnosť ako bežný rodinný dom, ak je postavená správne. Martin Roubal preto používa vyschnuté prevažne smrekové drevo ťažené v zime, teda bez miazgy či zárodkov plesní. V neošetrenej podobe vydrží bez problémov 60-80 rokov v perfektnom stave, pri správnej starostlivosti sa potom predĺži jeho životnosť až na 300 rokov.

Všetky stavby majú podmurovku, ktorá zabráni vzlínaniu vlhkosti a hnitiu dreva od zeme, stavebné vrecká, ktoré bránia zosadaniu dreva a deformáciám celého objektu a moderné izolácie nad krovy. Kostra drevenice vzniká v stolárskej dielni a na mieste je len zmontovaná, čo je účinný postup brániaci pokrúteniu dreva. Na streche sú použité betónové krytiny, vzhľadom často pripomínajú bridlice alebo plastové či drevené šindle. Čerešničkou na pomyselnej drevenicovej torte je potom dobový vzhľad, ktorý zaisťuje okrem iného kefovanie dreva a jeho napustenie špeciálnym olejovým náterom a nahodenie omietky zmiešanej s pieskom.

 

Každá stavba by mala mať svoj rukopis

Nie je drevenica ako drevenica. V rôznych krajoch sa od seba značne líšia. Poznať je to hlavne na tvare a zdobení štítu a , samozrejme, na vybavení interiéru. Martin Roubal navrhuje všetky drevenice sám od podlahy až po strop vrátane interiéru. Vychádza pritom zo vzhľadu starých zachovalých dreveníc alebo z historických kníh.

Do interiérov používa zrenovovaný historický nábytok alebo na mieru vyrobené repliky vybavenia. Všeličo mu donesú jeho kamaráti a časť predmetov tiež zachraňuje z rozporciovaných domov. V historických dreveniciach tak nájdeme napríklad historické továrenské rúrky, truhly, ktoré slúžili už našim babičkám alebo autentický riad. Drevenice Martina Roubala majú skrátka svoj špecifický rukopis, ktorý je viditeľný na prvý pohľad.

Výstřižek

Luxusné ubytovanie v Krkonošiach v historických kulisách

Martin Roubal záujemcom drevenice nielen postaví, ale aj prenajme. Môžete sa tak na vlastné oči presvedčiť, aké pohodlné je takéto bývanie a zároveň pritom stráviť krásnu a romantickú dovolenku v Krkonošiach. Momentálne tu stoja už štyri drevenice s jeho rukopisom s poetickými názvami Chalupa Roubalka, Šípková, Ledárna a Brusírna a ďalšie vznikajú. Skvele sa hodia pre rodinnú dovolenku alebo firemné či priateľské akcie. Dobovo zariadené apartmány uprostred horskej prírody dopĺňajú najnovšie moderné technológie, napríklad vírivka, sauna alebo vyhrievaný bazén.

Viac informácií sa dozviete na internetových stránkach http://www.chalupyroubal.cz/, kde sa môžete pokochať fotografiami zo všetkých štyroch chalúp alebo si rovno rezervovať termín svojho pobytu. Neváhajte, zvlášť cez sviatky a počas prázdnin sa kapacity ubytovania rýchlo plnia a bola by škoda pripraviť sa o tak jedinečný zážitok, akým pobyt v nádhernej historickej drevenici iste je.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *