Liečba úniku moču nie je náročná, ale musí sa začať včas

Únik moču si spájame predovšetkým so starobou, ale môžu ním trpieť aj veľmi mladí ľudia napr. ženy po pôrode. Našťastie nejde o diagnózu nezvrátiteľnú – všetky druhy úniku moču je možné úspešne liečiť, ale len vtedy, ak sa začne s liečbou včas. Za únikom moču môže stáť veľa príčin, od ochabnutých svalov panvového dna, cez vyšší vnútrobrušný tlak, až po pravidelnú fyzicky namáhavú prácu. Konkrétne dôvody tohto stavu ale môže objasniť iba odborník. Vaše prvé kroky by teda mali viesť k praktickému lekárovi, ktorý vykoná základné vyšetrenie alebo rovno odporučí návštevu urologickej alebo gynekologickej ambulancie. Nevyhnutné vyšetrenia môžu byť trochu nepríjemné, ale určite nie je potrebné sa hanbiť. Práve stud je hlavnou prekážkou úspešnej liečby inkontinencie. Pretrvávajúce predsudky o intimite tohto problému často chorého do ordinácie privedú príliš neskoro. Tí potom odchádzajú s predpisom na plienky a s ešte väčším pocitom hanby než predtým. Na rozdiel od skrytého posolstva z reklám výrobcov týchto plienok, plienky na liečbu inkontinencie nepatria, s inkontinenciou pomôžu jedine overené LIEČEBNÉ postupy.

 

Ako sa lieči únik moču?

Úniky moču môžeme rozdeliť do štyroch základných skupín: urgentný, stresový, zmiešaný a paradoxný ischiurie. Viac o tomto rozdelení nájdete TU.

medical-563427_960_720

Farmakologická liečba

Používa sa k zlepšeniu predovšetkým urgentnej inkontinencie, kedy hyperaktívny močový mechúr núti pacientov k močeniu veľmi často počas dňa i noci. Obsiahnuté stimulátory, estrogény a α a β adrenoreceptory a tricyklické antidepresíva tlmia jeho činnosť a znižujú tak frekvenciu močenia.

 

Chirurgická liečba

Najrôznejšie podporné pásky a závesné metódy dokážu podoprieť močový mechúr a ďalšie časti vylučovacej sústavy a zabrániť tak samovoľnému úniku moču. Obvykle k nemu býva pristúpené až vtedy, ak nie je možné únikom moču zabrániť iným spôsobom.

 

Konzervatívna liečba

Býva nazývaná tiež liečbou 1. voľby, pretože pacientom býva odporučená najskôr. Spočíva predovšetkým vo vhodnej úprave životosprávy a posilnenia svalov panvového dna. V rámci konzervatívnej liečby vám môžu byť odporučené tieto kroky:

• zníženie vnútrobrušného tlaku (zníženie hmotnosti)

• dostatočný príjem tekutín

• obmedzenie väčšieho príjmu tekutín pred námahou

• vyhýbanie sa ťažkej fyzickej práci vrátane jednorazového dvíhania ťažkých predmetov

• liečba chronickej zápchy

• pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra (hlavne pred fyzickou aktivitou)

• obmedzenie močopudných tekutín (čaj, káva, alkohol)

• časovanie močenia (návšteva toalety v pravidelných intervaloch aj bez nutkania na močenie)

 

Veľmi dôležité je zároveň aj posilnenie svalov panvového dna. Toho je možné dosiahnuť dvoma spôsobmi:

• pravidelné cvičenie (Kegelove cviky, cviky so závažím)

• elektrostimulácie

Výstřižek

Vhodné cvičebné pomôcky pre posilňovanie panvového dna

Panvové dno je v prvom rade možné posilňovať za pomoci závažia. Ženy určite dobre poznajú tzv. venušine guličky, ktoré sa vkladajú do vagíny a nútia svaly panvového dna k intuitívnemu spevneniu, ktoré ich udrží na mieste. Svaly sa tak intenzívne posilňujú, ale bez možnosti regulácie váhy nie sú dosiahnuté výsledky nijako oslňujúce.

a

Vedeli ste, že: posilnenie svalov panvového dna vám prinesie aj intenzívnejšie zážitky pri pohlavnom styku?

Dobrým príkladom špecializovanej cvičebnej pomôcky je Aquaflex. V zásade ide o dva malé kužele a sadu závažia, ktoré sa vkladajú do vagíny rovnako ľahko ako tampóny. Vďaka rôznym veľkostiam závažia je možné záťaž svalov aj dĺžku trvania postupne zvyšovať, a tak vykonávať maximálne efektívnu rehabilitáciu. Rad českých urológov oceňuje aj patentovo chránený výrobok MediLady českého výrobcu. Pred nákupom týchto cvičebných pomôcok odporúčame konzultáciu s odborníkom. Iné druhy pomôcok používajú na posilnenie svalov panvového dna elektrostimuláciu, pri ktorej drobné impulzy prenikajú do svalov a tým ich nútia k cyklickému stiahnutiu a uvoľneniu vedúceho k ich posilnenie. U žien má táto pomôcka formu vaginálnej sondy, ale prístupná je aj mužom, ktorí využijú vnútornú análnu sondu. Na našom trhu je dostať napr. kvalitný elektrostimulačný prístroj SensaTone pre ženy so širokou voľbou programov pre rôzne druhy úniku moču a zárukou 5 rokov. Pre mužov je určený SensaTone for Men s rovnakými výhodami.

Tieto pomôcky uvítajú najmä tí z nás, ktorí zápasia s nechuťou k pravidelnému namáhavejšiemu cvičeniu. Nenechajte si nepríjemným problémom s únikom moču zbytočne komplikovať život. Aj pre vás existuje vhodné riešenie, ak so svojimi ťažkosťami včas vyhľadáte odbornú pomoc.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *