Lacný spôsob topenia

Vykurovacia sezóna sa zdá byť ďaleko. Pravdou ale ostáva, že už v týchto dňoch by ste pomaly mali začať myslieť na materiál, ktorý budete na používať na topenie. Ušetrite svoju peňaženku a pozrite sa, ktorý zo spôsobov topenia vychádza najlacnejšie.

 

Známe spôsoby topenia

ü Elektrinou

ü Zemným plynom

ü Uhlím

ü Polenových drevom

ü Briketami

ü Drevenými peletami

ü Inou biomasou

 

Elektrické vytápanie

Istou nevýhodou elektrického vytápania je samotná cena elektriny, ktorá je pomerne vysoká. Okrem všetkého, musíte platiť aj mesačné zálohy, ktoré sú odvodzované od veľkosti nainštalovaného ističa. Na druhej strane je vytápanie elektrinou veľmi komfortné, dostupné všade a ľahko ním vytopíte celý dom.

 

Plynové vytápanie

Aj plyn patrí medzi obľúbené spôsoby vykurovania domov. Je o niečo lacnejší ako elektrina a ušetrí tak domácnostiam náklady. Jeho výhodou je tiež minimálna produkcia škodlivín, ľahké ovládanie a nastavovanie výkonu.

 

Vytápanie uhlím

Hnedé uhlie nie je ekologicky prívetivé, znečisťuje vzduch a so životným prostredím sa teda veľmi nepriatelí. Čierne uhlie je šetrnejšie k ovzdušiu, má lepšiu výhrevnosť a je tiež o niečo drahšie ako hnedé.

Opäť ide o lacnejšiu alternatívu ako je vykurovanie plynom či elektrinou.

 

Drevo ako zdroj tepla

Hoci cena dreva postupne začína vzrastať, stále ide o najlacnejšiu alternatívu. Drevo stále patrí medzi najviac využívaný materiál. Odporúča sa siahnuť po tvrdom dreve, s nízkym percentom vlhkosti, pretože práve to vydrží horieť najdlhšie.

Brikety a pelety

Medzi novodobé spôsoby vytápania patrí používanie drevených brikiet a peliet. Brikety sú vyrábané z čistých suchých pilín, ktoré pochádzajú z tvrdých drevín (buk, dub). Pri ich výrobe sa nepoužívajú žiadne chemické prísady ani lepidlá. Ide o vysoko ekologický materiál, ktorý je zároveň aj veľmi pohodlný z hľadiska manipulácie a skladovania. Pelety zo smrekového dreva sú lisované pod vysokým tlakom. Ani pelety neobsahujú žiadne spojivá a chemické prísady. Používajú sa hlavne v peletových kotloch, krboch, kotloch s automatickým a poloautomatickým podávaním.

Obe alternatívy sú o niečo drahšie ako samotné drevo, ale prinášajú nemálo výhod, akými sú bezproblémová manipulácia, nulové starosti so skladovaním a šetrenie životného prostredia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *