Koberec do domácnosti podľa druhu, materiálu a štýlu

Pred výberom koberca sa zamyslite nad tým, do akej miestnosti ho chcete umiestniť a aké vlastnosti by teda mal spĺňať.

Aké druhy kobercov poznáme? Vo všeobecnosti sa môžete rozhodnúť pre kusový koberec, ktorý použijete ako doplnok alebo dekoráciu do niektorej z miestností v dome. Môžete ho umiestniť do obývačky pod konferenčný stolík, do kúpeľne k sprchovému kútu, do spálne ku posteli, do vstupnej chodby a podobne. Druhou možnosťou je meraný koberec, ktorý sa predáva v metráži. Týmto kobercom môžete pokryť celé parkety a dať mu tak funkciu krytiny, alebo využiť len jeho časť.

 

Aké materiály kobercov poznáme?

Vo všeobecnosti si môžete vyberať z kobercov prírodných a syntetických. Prírodné sú o niečo drahšie, nájdete tu koberce z vlny, hodvábu, bavlny či viskózy.

Syntetické koberce sú cenovo o niečo prístupnejšie. Do domácnosti sa najviac hodia koberce polyestru, ktoré odolávajú škvrnám, sú jasné a stálofarebné. Dokonale vám do domu zapadnú aj polyakrylátové koberce, ktoré sa svojimi vlastnosťami približujú tým z prírodných materiálov asi najväčšmi. Sú hrejivé a príjemné na dotyk. Najlacnejšie sú pravdepodobne polypropylénové koberce, ktoré sa ale zároveň aj rýchlo špinia, strácajú farbu a aj ich čistenie je namáhavé. Hodia sa teda do miestností ako dekorácia, a nie ako funkčný doplnok.

 

Koberce podľa farieb a vzorov

Vyberať si môžete zo širokej škály dizajnov. Moderné koberce sa vyznačujú rôznymi abstraktnými vzormi, pestrými farbami, ktoré zažiaria najmä v domácnostiach moderného rázu. Dopasujete ich k akémukoľvek nábytku a k rôzne farebným stenám.

Klasické koberce sú skvelou alternatívou, ak vo vašej domácnosti dominuje rustikálny štýl. Koberce striedmejších farieb a zložitejších geometrických vzorov dodajú miestnosti na originalite a podčiarknu jej staromódneho ducha.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *