Do metropoly Rakúska s osobným šoférom

Nech už do Viedne cestujete kvôli umeleckým zbierkam, múzeám, architektúre či nákupom, rozhodne vám odporúčame nechať auto doma. Bez potreby parkovania si rakúsku metropolu vychutnáte oveľa pokojnejšie. Navyše, ak na taxi Bratislava Schwechat využijete luxusnú limuzínu s galantným šoférom, na atmosféru vznešeného sídla cisárskeho rodu sa naladíte už krátko po štarte.

Viedenské naj sú svetové

Najstaršia zoologická záhrada, najcennejšie grafické zbierky, jeden z najväčších kultúrnych priestorov, najkrajších barokových areálov, najvyšších kostolov, najstarší zábavný park – to všetko sú superlatívy týkajúce sa viedenských zaujímavostí vo svetovom meradle. Kým si predstavíme najdôležitejšie z nich, pridáme ešte jedno naj: Viedeň má jeden z najprepracovanejších dopravných systémov v Európe. Ďalší dôvod na to, aby ste sem nejazdili vlastným autom.

Schönbrunn

Jeden z najkrajších barokových areálov v Európe láka každoročne najviac návštevníkov Viedne. Bývalá letná rezidencia Habsburgovcov, kde ako šesťročný predvádzal svoju virtuozitu Wolfgang Amadeus Mozart, má 1441 miestností (sprístupnených je 45). V roku 1752 tu vznikla dnes najstaršia fungujúca zoologická záhrada na svete. Narodili sa tu už tri mláďatá pandy splodené prirodzenou cestou v ZOO a kažoročne pribúdajú vzácne zvieratá a výbehy, pričom historický ráz záhrady zostáva nedotknutý.

Prater a Riesenrad

Od marca do konca októbra prúdia do najstaršieho zábavného parku na svete tisícky ľudí – nielen kvôli 250 atrakciám, aj kvôli oddychu na športoviskách a v rekreačných priestoroch parku s rozlohou 600 hektárov. Od roku 1766, keď Jozef II. daroval tento areál Viedenčanom, pribúdali kolotoče, bludiská, tobogány, či horské dráhy vrátane najvyššieho retiazkového kolotoča vysokého 117 metrov. Od roku 1897 sa tu rýchlosťou 75 centimetrov za sekundu krúti aj Riesenrad, ktorý je najobľúbenejšou atrakciou parku.

Stephandsdom s výhľadom na nákupy

Bez tejto najvýznamnejšej gotickej stavby v Rakúsku sa nazaobíde žiadna pohľadnica Viedne. K nádhernému výhľadu na mesto vedie 343 schodov (ale aj výťah), no medzi najvyššie chrámy na svete sa Stephandsdom dostal vďaka svojej južnej veži vysokej vyše 136 metrov. Najväčší z 13 zvonov, tzv. Pummerin, však visí v severnej veži a je druhým najväčším kostolným zvonom v Európe. Dóm stojí na námestí Stephansplatz, kde sa stretávajú dve hlavné ulice milovníkov nákupov: Graben a Kärtner Strasse.

Pre obdivovateľov umenia

Ak do Viedne cestujete za umením, mali by ste si vyčleniť naozaj veľa času. Galéria Albertina s jednou z najcennejších grafických zbierok zďaleka nebude jedinou vašou zastávkou. Obísť by ste určite nemali Kunsthistorisches Museum, Belvedere či Kunsthalle v MuseumsQuartier, čo je štvrť, ktorá patrí medzi desať najväčších kultúrnych areálov na svete.

Múzeá

Z mnohých múzeí, ktoré stoja za návštevu, spomeňme aspoň múzeum  medicíny Josephinum s voskovými modelmi ľudských orgánov starými 200 rokov, Haus der Musik, kde sa zoznámite nielen s históriou, ale aj s budúcnosťou hudby, zložíte si svoju vlastnú skladbu, či otestujete odolnosť svojho sluchu, Múzeum cisárovnej Sisi v Hofburgu, ktorého klenotnica ukrýva aj cisársku korunu Svätej ríše Rímskej z 10. storočia, či Prírodovedecké múzeum, ktorého zbierky začali vznikať v roku 1750.

Viedeň z nadhľadu

Ak sa na pamätihodnosti dívate radi s prímesou adrenalínu, určite nevynechajte návštevu Donauturm – najvyššej viedenskej stavby, kde si výhľad na mesto vychutnáte spolu s delikatesami tamojších reštaurácií, alebo v kombinácii s voľným pádom z výšky 152 metrov. Donauturm totiž ponúka aj bungee jumping v prípade priaznivého počasia a vo vybraných termínoch. Ten najbližší je od 7. do 8. mája.

Alebo na bicykli

Vymenovať všetky zaujímavé miesta Viedne je rovnako náročné ako vybrať tie najlákavejšie z nich. Obdivovať ich môžete v rámci prechádzky (centrum sa dá prejsť pešo za pár desiatok minút), alebo z fiakra (pohonič vám zároveň poskytne sprievodcovské služby), alebo aj na bicykli (v rakúskej metropole je okolo 700 km cyklistických trás).

Bezpečný transfer Bratislava Schwechat vám zabezpečí spoločnosť Bratislava Airport Taxi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Do metropoly Rakúska s osobným šoférom, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *