Disky – čo by ste mali vedieť

Disky – koruna krásy auta? Už od pradávna (samozrejme odkedy existujú disky) sa traduje, že disky tvoria auto a ich výber by ste nemali podceňovať. Hlavne čo sa týka rozmerov, buďte pozorní aby ste sa vyhli problémom s montážou, resp. reklamáciou pri kúpe nesprávnych diskov.

Označenie diskov

Vlastnosti jednotlivých diskov môžeme zistiť z kódu, ktorým je disk označený. Spomedzi rôznych označení si vyberieme napr. označenie 8J x 17“ 4/100 ET30, kde údaje označujú šírku x výšku (polomer), počet dier/priemer a zális. Najdôležitejšími hodnotami sú však prvé tri značenia. 8J je hodnota pre šírku disku v palcoch a rovnako pre tvar okraja ráfiku. Konkrétnu šírku disku označuje číslo – v tomto prípade 8.

Legislatíva síce presne neuvádza požadovaný pomer medzi šírkou disku a šírkou/výškou pneumatiky, ale je dôležité uvedomiť si vplyv týchto diskov na geometriu vozidla a zároveň na životnosť pneumatík. Kupujte teda iba rovnako široké disky, prípadne sa poraďte s mechanikom v servise. Napr. pri bežnej pneumatike rozmeru 205/55 mm môžete použiť disky so šírkou 5,5 až 7,5 palca, pričom pri menších pneumatikách v rozmere 185/55 disky široké 5 až 6,5 palca.

Vyhnite sa nekvalitným, lacným diskom

Poslednou dobou sa na našom trhu objavuje čoraz väčšie množstvo nekvalitných diskov, zväčša dovážané z Poľska alebo Litvy, pričom im označenie o krajine pôvodu chýba. Sú označované iba číselnými údajmi, bez dodatočných údajov o bezpečnosti, certifikátoch a už spomínanej krajine pôvodu. Tieto disky lákajú ľudí na extrémne nízke ceny a na podobnosť so značkovými výrobcami. Nenechajte sa oklamať! Pri kúpe diskov si vždy pýtajte od predajcu TUV certifikát.

Kvalitné disky vždy s príslušenstvom

Už pri zisťovaní kvality diskov sa berie do úvahy aj príslušenstvo – skrutky, matice, vymedzovacie krúžky…Keďže disk podstupuje testy už aj s príslušenstvom, takisto sa aj distribuuje. Dajte si preto pozor, ak od vás pri kúpe diskov pýtajú peniaze navyše za „doplnkový tovar“.

Krajina pôvodu

Žiaden predajca kvalitných diskov vám nemusí zatajovať krajinu pôvodu. Každý už dobre vie, že pneumatiky vyrobené v Číne sú rovnako kvalitné ako iné. Dôležitým faktorom pri kvalite diskov je najmä TUV certifikát. Vďaka tomu sa nachádza informácia o krajine pôvodu na zadnej strane disku. Ak teda žiadnu informáciu o krajine pôvodu nenájdete, nekupujete overené disky.

TUV certifikát

TUV certifikát je dokladom o odskúšaní disku vrátane príslušenstva, pri používaní ktorého nevznikajú žiadne technické problémy. Zároveň tento certifikát schvaľuje aj používanie disku na konkrétnom aute. Každý disk má svoje unikátne číslo certifikátu, ktorý je vydaný po splnení požadovaných kritérií TUV.

Pri kúpe diskov sa teda informujte o certifikácii aj testovaní. Pochybný predajca vás totiž môže presviedčať ku kúpe aj falošnými certifikátmi – neuspokojte sa len so všeobecným certifikátom TUV, ale vždy si pýtajte certifikát, špeciálne pre váš druh vozidla.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Disky – čo by ste mali vedieť, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *