Čo spôsobuje svrbenie a škrabanie?

Svrbenie môže byť neuveriteľne nepríjemné, no v skutočnosti plní dôležitú funkciu ochrany pokožky pred poškodením. Vedci sa dávno snažili vysvetliť čo spôsobuje svrbivé pocity a najmä fakt, prečo niektoré dotyky či vplyvy spôsobujú svrbenie, zatiaľ čo iné nie. Seriózny výskum by mohol prispieť k liečbe mnohých tisícok ľudí trpiacich chronickým svrbením, teda poruchou spôsobujúcou intenzívnu túžbu poškrabať sa.

 

Svrbenie ako obranný mechanizmus chrániaci pred malými predátormi

Svrbenie sa zvyčajne vyskytuje po ľahkom dotyku na ochlpenú časť nášho tela. Tento podnet v nás vyvolá reakciu, pri ktorej inštinktívne presunieme ruku na miesto podráždenia aby sme sa poškrabali. Je to spôsob, akým sa organizmus podvedome bráni pred poškodením pokožky vplyvom cudzorodých objektov ako škodlivý hmyz a parazity v našom okolí. Ochranné správanie pramení z toho, že poškriabaním môžete vyrušiť všetko, čo sa nachádza na koži a spôsobuje svrbenie – ako keď vás bodne komár a vy si miesto začnete škrabať, čím komára vyrušíte a on odletí.

 

Čo spôsobuje chronické svrbenie?

Ale nie každý dotyk na vašej pokožky vyžaduje okamžité poškrabanie Napríklad oblečenie máte stále na tele a nič sa nedeje. Ako telo dokáže niektoré podnety vyhodnotiť ako svrbivé, zatiaľ čo iné nie? Môže za to skupina buniek, tzv. inhibičné spinálne interneuróny. Nachádzajú sa v chrbtici a fungujú ako most medzi pokožkou a mozgom, ktorý niektoré podnety „pustí ďalej“ a niektoré zastaví. Ak má človek špecifický nedostatok týchto buniek, začne trpieť chronickým svrbením, poruchou, ktorá postihuje viac ako 8% celosvetovej populácie.

 

Čo vás svrbí a čo nie? Napovie vám spinálny mozog

Takže napriek tomu, že rôzne podnety na svrbenie kože (napr. oblečenie na pokožke vs. uštipnutie komárom) sú subjektívne rovnaké, organizmus posiela informácie o nich do mozgu odlišnými cestami. Z tohto dôvodu sa inhibičným interneurónom hovorí aj spinálny mozog, sú totiž skvelým príkladom toho, ako váš nervový systém dokáže produkovať pomerne zložité vzorce správanie bez vášho vedomia.

 

Za svrbenie môžu aj vizuálne a sluchové vnemy

Existujú však aj prekvapivé dôkazy, ktoré naznačujú, že nie len kožné podnety môžu spôsobiť svrbenie. Serióznym „svrbivým“ faktorom v tejto problematike je aj psychologický prvok. Pomerne rozšírenými sú správy o nákazlivom pocite svrbenia, ktorý vyvoláva už len pohľad na škrabkajúceho sa človeka. A nie len vizuálne, ale aj sluchové stimuly súvisiace so škrabaním vedú k výraznému nutkaniu poškrabať sa. Fenomén svrbenia a mechanizmy, ktoré ho iniciujú alebo mu bránia, sú témou na nekonečnú diskusiu. Cítite aj vy to svrbivé nutkanie po ďalších informáciách?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Čo spôsobuje svrbenie a škrabanie?, 9.5 out of 10 based on 2 ratings

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *