Alergie a výživa u psov

U psov existuje pomerne málo rôznych typov alergií. Kožné alergie, potravinové alergie a alergény na životné prostredie predstavujú pre psov a ich majiteľov výzvy, a aby sa veci skomplikovali, príznaky všetkých týchto rôznych typov alergií sa môžu prekrývať.

 

Kožné alergie

Kožné alergie, nazývané alergická dermatitída, sú najčastejším typom alergických reakcií u psov. U psov sú tri hlavné príčiny kožných alergií:

Dermatitída – alergie na blchy

Niektorí psi sú alergickí na sliny bĺch. To spôsobuje, že postihnutých psov svrbí koža, najmä na spodnej časti chvosta a ich koža môže byť červená, zapálená a poškriabaná.

Potravinové alergie

Potravinové alergie a citlivosť môžu spôsobiť aj svrbenie kože. Najčastejšie postihnuté miesta psov s alergiami na jedlo sú svaly a ich labky, čo môže byť sprevádzané gastrointestinálnymi symptómami. Je vhodné psom kupovať granule pre alergických psov.

Environmentálne alergény

Environmentálne alergény, ako napríklad prach, peľ a plesne, môžu spôsobiť atopické alergické reakcie alebo atopickú dermatitídu. Vo väčšine prípadov sú tieto alergie sezónne, takže si môžete všimnúť  svrbenie psa iba počas určitých období roka. Rovnako ako pri potravinových alergiách, najčastejšie postihnuté oblasti sú labky a uši (ale aj zápästia, členky, papuľa, podpazušia, slabiny, okolo očí a medzi prstami na nohách). Všetky kožné alergie predstavujú riziko sekundárnej infekcie.

Výživa pre zvieratá

Všetky živé organizmy potrebujú širokú škálu živín – látok z potravín, ktoré poskytujú energiu a umožňujú našim organizmom fungovať – prežiť. Existuje šesť hlavných tried živín pre psov a ľudí: voda, bielkoviny, tuk, sacharidy, vitamíny a minerály.

Požiadavky na vodu pre psa sa líšia v závislosti od zdravia, úrovne aktivity a teploty prostredia. Väčšina psov samoreguluje svoj príjem vody tak, aby vyhovoval ich potrebám. Psy kŕmené potravinami s vysokou vlhkosťou typicky pijú menej ako psy kŕmené krmivom. Všetci psi by mali mať vždy prístup k čistej, čerstvej vode. Rovnako ako existujú rôzne druhy potravy pre mačky, napríklad granule pre sterilizované mačky, nájdeme rôzne druhy krmív pre psy, ktoré sú rozdelené podľa váhovej kategórie psíka a jeho zdravotných obmedzení.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *