Ako si naplánovať dokonalý jarný únik

Zažívate aj vy jarnú únavu, keď sú vaše telo a duša unavené z dlhých mesiacov bez slnka, spomienky na vianočnú lyžovačku sú dávno vyblednuté a leto v nedohľadne? Skvelým receptom môže byť krátky jarný únik so svojou polovičkou, alebo partiou kamarátov. Tu je niekoľko praktických rád, ako na to.

Najlepšie akcie sú neplánované! Nič vám nerozbehne adrenalín a skvelú náladu tak, ako spontánny víkendový výlet.

1. Vyberte si tím

Bezprostredné akcie sa najlepšie podnikajú v malých skupinkách, kde sa dobre poznáte a viete odhadnúť reakcie zvyšku partie. Štvorica je skvelá v tom, že obsadíte jedno auto, takže náklady na cestu sa príjemne rozpočítajú. Zároveň, ak nemáte úplne identické predstavy o programe, môžete sa neskôr rozdeliť na dve dvojice a nikto nezostane sám.

Pri konkrétnom výbere osadenstva vám odporúčame vybrať si podobné typy ľudí, ako ste vy. Niekoho, kto potrebuje jarný únik a je dostatočne spontánny, neláme si hlavu nad trochou nepohodlia a slovo dobrodružstvo vníma rovnako pozitívne ako vy.

2. Nájdite termín

Dátum pri spontánnych akciách nie je nikdy plánovaný mesiace vopred. Skúste si preto  zistiť, či práve na daný víkend nepripadajú školské prázdniny alebo štátny sviatok, ktorý by vám značne skomplikoval nielen hľadanie samotného ubytovania, ale aj presuny z miesta na miesto. Ak si to môžete dovoliť, prípadne máte voľnú pracovnú dobu či dostatok ušetrených dní dovolenky, vyrazte počas pracovného týždňa.

3. Zvoľte destináciu

Na spontánnu akciu sú najlepšie destinácie, ktoré nie sú veľmi ďaleko a dajú sa dosiahnuť autom. Letenky na poslednú chvíľu bývajú drahé, lístky na vlak a autobus vypredané. Auto vám poskytne dostatočnú voľnosť pri presunoch. Konkrétne tipy na atrakcie a ubytovanie ľahko nájdete na cestovateľských portáloch.

Rozhodne neohŕňajte nos nad susednými krajinami. Rakúsko popri skvelej lyžovačke ponúka celoročné wellness na vysokej úrovni, Maďarsko láka na pamiatky a kultúru, z Čiech sa stáva nové centrum famóznej gastronómie a Poľsko vie uspokojiť všetkých milovníkov luxusných nákupov.

 

Na toto rozhodne nezabudnite

Ak ste dobrodružnej povahy, môžete vyraziť doslova okamžite a bez akýchkoľvek plánov. Aj napriek tomu je vhodné si aspoň na prvú noc zabezpečiť ubytovanie, aby ste si mali po únavnej ceste kde oddýchnuť. Väčšina hotelov je mimo hlavnej sezóny dostupná, pri hľadaní voľných kapacít pomôžu cestovateľské servery, prípadne môžete využiť modernú formu krátkodobého ubytovania cez portál Airbnb.

Aj napriek tomu, že má ísť o spontánnu akciu, určite si pred cestou nájdite zopár minút na kontrolu a prípravu týchto 4 vecí. Garantujeme vám, že venovať im pozornosť sa vám mnohonásobne vráti:

Doklady – Ak cestujete v rámci Európy, môže sa zdať prehnané kontrolovať si platnosť dokladov, ale viete, dokedy je platný váš občiansky preukaz? Radšej sa pozrite.

Peňaženka – Aj napriek tomu, že dnes sa dá platiť kartami už takmer všade, slovíčko „takmer“ je v tomto prípade rozhodujúce. Malý obnos hotovosti, zvlášť drobné peniaze a mince sa vám môžu veľmi hodiť. Zastavte sa teda cestou za dobrodružstvom pri bankomate, prípadne vyrabujte vašu pokladničku so zahraničnými mincami z minulých dovoleniek.

Lekárnička – Tým nemyslíme len tú povinnú v aute. Určite si zoberte so sebou základné lieky, ktoré bežne užívate. Bolesť hlavy, škriabanie v hrdle či alergický záchvat nie sú ničím príjemným, ak teda nemáte v pláne stráviť polovicu krátkej dovolenky hľadaním lekára.

Poistenie – Hovoríte si, že na trojdňovom výlete sa vám nemôže nič stať? Bohužiaľ, žiadna priama úmera tu neplatí a úraz sa vám môže prihodiť aj bezprostredne po prekročení hraníc. Neberte preto potrebu poistenia na ľahkú váhu. Záchranou v takom prípade je cestovné poistenie, ktoré si v súčasnosti ľahko vybavíte doslova za pár euro a pohodlne doma cez internet. Práve vďaka nemu môžete v prípade komplikácií ušetriť množstvo nákladov pri úraze, ochorení, hospitalizácii alebo prevoze domov. Za váženie stojí aj poistenie batožiny alebo krátkodobé havarijné poistenie vášho auta, ktoré si dnes môžete zaplatiť aj len na mesiac alebo dva.

Malý výlet autom vás nabije energiou, prospeje vašej nálade a priveje nové, pozitívne myšlienky. Nemusíte tak cestovať do žiadnej exotickej destinácie a minúť kopec peňazí. Stačí si vybrať tú správnu partiu ľudí, skočiť do auta a preskúmať zaujímavosti za najbližšími hranicami. Možno to nebude tá najdokonalejšia dovolenka, ale zaručene vás vytrhne z jarnej letargie, navyše, spomienky na ňu budú nezabudnuteľné.

Foto: Cristian Bortes, Flickr

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ako si naplánovať dokonalý jarný únik, 9.0 out of 10 based on 2 ratings

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *