Ako sa starať o svoj zrak?

Chrániť si zrak je dôležitá úloha, na ktorú by sme mali všetci myslieť, pretože práve zrak zlepšuje kvalitu nášho života. Niektoré typy očných problémov ohrozujú jedného zo šiestich dospelých vo veku 45 rokov a viac. Riziko straty zraku sa tiež vekom zvyšuje.

 

Chráňte zrak pred UV žiarením

Chráňte si oči pred škodlivým UV žiarením. Pri pobyte vonku počas dňa noste vždy slnečné okuliare, ktoré chránia vaše oči proti škodlivým ultrafialovým žiarením. Znížite tým riziko vzniku šedého zákalu a iných očných ochorení.

 

Nefajčite

Bolo zdokumentovaných veľa nebezpečenstiev súvisiacich práve s fajčením. Fajčenie nepoškodzuje len vaše pľúca, ale aj ďalšie orgány a oči nie sú výnimkou. Ľudia, ktorí fajčia, sú vystavení vyššiemu riziku vzniku vekom podmienenej makulárnej degenerácie, šedého zákalu a ďalších problémov s očami.

 

Stravujte sa vyvážene

Dobrý zdravotný stav tela, a tiež oka, začína s jedlom na tanieri. Živiny, ako sú omega-3 mastné kyseliny, luteín, zinok a vitamíny C a E môžu pomôcť odvrátiť s vekom súvisiace problémy so zrakom, ako je makulárna degenerácia a šedý zákal. Čo by ste teda mali jesť?

* Listovú zeleninu ako je špenát a kel

* Losos, tuniak, a ďalšie tučné ryby

* Vajcia, orechy, fazuľu a potraviny s vysokým obsahom bielkovín

* Pomaranče a ďalšie citrusové ovocie alebo ovocné šťavy

Početné štúdie preukázali, že antioxidanty môžu znížiť prípadne riziko sivého zákalu. Vyvážená a zdravá strava vám pomôže zhodiť pár kíl a znižuje šancu vzniku súvisiacich chorôb ,ako je diabetes, ktorý je hlavnou príčinou slepoty u dospelých.

 

Pravidelné očné prehliadky

Zďaleka najlepší spôsob ako chrániť svoj zrak je prostredníctvom pravidelných odborných očných vyšetrení. Samozrejme, že aj keď si všimnete medzi kontrolami zmeny vo vašom videní, obráťte sa

ihneď na svojho očného lekára. Pravidelné očné vyšetrenia sú obzvlášť dôležité, pretože včasná diagnóza môže obmedziť stratu zraku a pomáha chrániť váš zrak.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *