Ako sa starať o dieselové auto

Je všeobecne známe, že dieselové vozidlá sú hospodárnejšie. Pretože nafta je tiež lacnejšia ako benzín, môžete dosiahnuť významné úspory, pokiaľ pochopíte špecifiká tohto typu motora. Z technického hľadiska sú dieselové motory oveľa zložitejšie ako benzínové motory, čo ich často robí oveľa drahšími na opravu. Vedieť, ako sa správne starať o svoje dieselové vozidlo, vám určite pomôže zabezpečiť, že nebudete musieť vykonávať opravy príliš často.

Čomu teda treba venovať pozornosť?

 

Kvalitné palivo je základ

Ak sa spýtate špecialistu, určite vám poradí, aby ste nešetrili na kvalitnom palive. Prečo? Pretože čím horšie je palivo, tým negatívnejší bude mať dopad na vaše auto.

 

Vyčistite filter pevných častíc

DPF (suchý filter) alebo FAP (mokrý filter) slúži na odstránenie sadzí z výfukových plynov. Filtre pevných častíc boli zavedené do dieselových automobilov na zníženie emisií. Ak sa filter nevyčistí správne, môže dôjsť k poškodeniu nánosom popola. Je to veľmi pravdepodobné, ak jazdíte autom iba po meste a nedosahujete väčšie rýchlosti. Pri rýchlej jazde sa filter dokáže sám vyčistiť.

Užitočný repas DPF je regeneračný proces, ktorý spaľuje prebytočné sadze usadené vo filtri, čím sa znižujú škodlivé emisie výfukových plynov a pomáha predchádzať kontrolnému čiernemu dymu, ktorý môžete vidieť vychádzať z dieselových vozidiel, najmä pri akcelerácii.

 

Chráňte turbodúchadlo

Turbodúchadlo je ďalším prvkom dieselového vozidla, ktoré si vyžaduje osobitnú pozornosť a jeho opravy sú veľmi nákladné. Kľúčom k predĺženiu jeho životnosti je po dokončení jazdy nechať motor vychladnúť. Počas prvých desiatok kilometrov sa pokúste jazdiť plynulo a vyhnúť sa náhlym zmenám rýchlosti. Stav turbodúchadla závisí aj od motorového oleja. Olej by ste mali vymieňať najmenej každých 15 000 km alebo raz ročne.

 

Údržba dieselového auta v zime

Stav vášho dieselového vozidla závisí od kvality použitého dieselového motora a najmä v zime je veľmi dôležité, aby ste ho doplnili vysoko kvalitným palivom. Tiež by ste sa mali vyvarovať toho, aby ste ho nechali v chlade dlhšie, keď je v nádrži málo paliva. Predtým, ako príde zima, nezabudnite vymeniť filter a skontrolovať stav žiaroviek, batérie a alternátora.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ako sa starať o dieselové auto, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *