Ako používať opaľovacie krémy a čo robiť pri spálení pokožky?

Slniečko nás dokáže príjemne potešiť, ale aj poriadne vytrápiť – najmä ak je slnečných lúčov priveľa. Také prípady ľudský organizmus a jeho imunitný systém neznáša dobre. Slnečné žiarenie totiž obsahuje neviditeľné UV lúče, ktoré zasahujú povrch pokožky, no prenikajú aj do jej hlbších vrstiev (UVA žiarenie). Výsledok? Vysušená pokožka, tvorba vrások, predčasné starnutie pokožky a v najhorších prípadoch rakovina kože…

 

Opaľovací krém

Deti, dospelí, muži, ženy, chlapci, dievčatá, dedkovia, babky – všetci by mali používať opaľovacie krémy. Správnou voľbou sú opaľovacie prípravky so širokospektrálnou ochranou proti UVA aj UVB žiareniu a s ochranným faktorom 30 a viac. Hodnota ochranného faktora udáva dobu, počas ktorej môžete byť na slnku bez toho, aby sa vaša pokožka spálila. Ak sa za bežných okolností spáli za 10 minút, „tridsiatka“ faktor by mal tento čas 30-krát znásobiť.

 

Ako a kedy opaľovacie krémy aplikovať

Krém či olej na opaľovanie je potrebné aplikovať aspoň 30 minút predtým, než plánujete vyjsť von. Dbajte na to, aby ste pokryli aj miesta, na ktoré sa často zabúda a ktoré sú zároveň veľmi zraniteľné – oblasti pod kolenami, krk, tvár či nos. Ochranu pred UV však potrebujú aj pery. Na tie sa odporúča aplikovať účinný balzam s ochranným faktorom, podobne ako v prípade prípravkov na opaľovanie. Nezabúdajte, že krémy na opaľovanie by ste mali po istom čase znovu aplikovať; najmä v prípade, že vyjdete z vody a osušíte sa osuškou.

 

Spálená pokožka, úpal – čo robiť?

Príznaky pridlhého pobytu na slniečku sa obvykle dostavia pár hodín „po“. Zvyčajne ide o bolestivé pocity, pocity tepla, u niektorých sa dostaví zimnica. Slnkom vysušená pokožka môže byť napnutá a svrbieť. Spálená koža sa obvykle začína olupovať zhruba týždeň po spálení. Tento proces by mal byť pozvoľný, kožu neradno škrabať ani lúpať, pretože pokožka pod spálenou vrstvou by tým bola vystavená riziku infekcie.

Čo pomáha?

  • chladný, nie studený kúpeľ či obklady, ktoré zmierňujú bolesť a teplo
  • upokojujúce gély (často s obsahom aloe vera)
  • aplikácia protizápalových medikamentov
  • aplikácia hydratačných krémov na rehydratáciu pokožky

To však už len hasíte požiar. Najlepšie je predchádzať mu, napríklad používaním opaľovacích prípravkov radu Photoderm. Ide o mimoriadne účinné produkty francúzskej značky Bioderma, ktorá okrem nich na trh prináša aj kvalitné micelárne vody. Kozmetika na opaľovanie Photoderm ponúka okrem ochrany voči UVA a UVB žiareniu aj patentovaný spôsob ochrany DNA buniek a vysoký ochranný faktor 50. Na webe je túto kozmetiku možné dostať v praktických a výhodných balíčkoch so zľavou do výšky 14 € alebo ako 1+1 zdarma.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ako používať opaľovacie krémy a čo robiť pri spálení pokožky?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *