Ako na potlač textilu

Potlač Flex a Flock fólií prebieha tak, že si plotrom do fólie vyrežete vami želanú grafiku, a následne ju pri vysokej teplote termolisom zalisujete na textil. Bavíme sa o profesionálnej potlači, ktorá vám vydrží dlho, farby sú žiarivé a trvácne.

Termolisy na potlač textilu alebo tzv. termotransferové lisy sú zariadenia,, ktoré využívajú technológiu pre tepelnú tlač. Umožňujú využívať lis pre rôzne povrchy a materiály. Ide o transfery zo sublimácie papierov, fólie alebo pre laserovú tlač.

Okrem bežných etikiet, nápisov a štítkov dokáže termotransferový lis aplikovať svoju funkciu aj na umelé materiály, akými sú napríklad polyester či polypropylén. Termotransferový lis využíva už podľa názvu kombináciu tepla a tlaku. Aplikácia sa aplikuje prostredníctvom prenosového papiera, fólie, a podobne.

 

Rezacie plotre

Rezací ploter je nástroj pre rez kontúr. Používa sa na orezávanie tlačenej reklamy alebo výrezy do rôznych materiálov ako plasty, fólie či iné pevné materiály. Slúži na to, aby pomocou presného rezu vytvoril požadovaný tvar, ktorý sa vyžaduje pre ďalšie spracovanie. Je tiež možné využiť softvér, ktorý samotný ploter využíva na presné rezanie. Dajú sa tak nastaviť hodnoty a miery samotného rezu. Vysoká presnosť, rýchlosť práce a jednoduché ovládanie.

 

Ako to funguje

Najprv sa nakreslí grafika v grafickom programe, a následne sa obrázok prekonvertuje do kriviek, aby s ním software na ktorom pracuje rezací ploter, mohol pracovať. Ak máme na obrázku viac rôznych farieb, tak sa každá farba bude vyrezávať do samostatnej fólie. To znamená, že grafika každej farby bude samostatne.

Ak máme grafiku pripravenú, natiahneme si fóliu s konkrétnou farbou do plotra a môžeme ju dať vyrezať. Fólia vyzerá ako biela, ale z opačnej strany je farebná. To isté spravíme aj pre ostatné farby. Potom ako nám ju proter vyreže, môžeme stiahnuť prebytočnú fóliu.

Tričko sa položí na termolis, na ktorom sa nastaví požadovaná teplota. Farebná FLEX fólia je zložená z dvoch fólií nalepených na sebe; pričom jedna je farebná a má na sebe lepidlo, ktoré sa aktivuje teplom. Druhá je priesvitná a slúži ako prenosová fólia. Na tričko sa položí farebná vyrezaná fólia a lisom sa nažehľuje pár sekúnd. Potom už stačí len otvoriť lis a stiahnuť priesvitnú fóliu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ako na potlač textilu, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *