Ako funguje oko?

Aby sme mohli pochopili vznik ďalekozrakosti alebo krátkozrakosti, je dôležité pochopiť ako funguje oko. Obe časti oka, rohovka aj šošovka, sú zodpovedné za zaostrovanie. Rohovka je priehľadný predný povrch oka. Je najvýznamnejšia lámavá očná štruktúra. Šošovka je priehľadný útvar uložený za dúhovkou oka. Má schopnosť akomodácie.

Rohovka a šošovka majú schopnosť ohýbať alebo lámať prichádzajúce svetlo. Šošovka ohýba svetlo tak, aby sa lúče svetla  zbiehali na sietnici. Sietnica je umiestnená na zadnej strane očnej buľvy. Prijíma vizuálne informácie a odošle ich do svojho zrakového nervu. Zrakový nerv človeka prenáša túto informáciu do mozgu.

Dokonale tvarovaná, zakrivená šošovka a rohovka zabezpečuje dokonale zaostrený obraz. Ak je vaša rohovka príliš plochá, vaše oko nie je schopné zaostriť správne.

 

Ďalekozrakosť

Jedinec, ktorý je postihnutý ďalekozrakosťou, vidí blízke predmety rozmazane. Vzdialenejšie predmety však vidí jasne. Technický termín pre ďalekozrakosti je hypermetropia.

Existujú rôzne stupne ďalekozrakosť, v závislosti od schopnosti očí, ktoré sa zamerali na blízke predmety. Ďalekozrakosť sa dá všeobecne ľahko liečiť a odstrániť.

 

Príčiny ďalekozrakosti

Plochá rohovka je jednou z príčin ďalekozrakosti. Spôsobuje to fakt, že sa svetlo sústredí nie na sietnici, ale za ňou. Je väčšia pravdepodobnosť, že budete trpieť ďalekozrakosťou, ak sú aj vaši rodičia ďalekozrakí.

 

Krátkozrakosť (myopia)

Pri krátkozrakosti, alebo teda myopii, sa rovnobežné lúče prichádzajúce do oka lámu tak, že sa pretínajú pred sietnicou. To znamená, že je pre človeka ťažké vidieť veci, ktoré sú od neho vzdialenejšie ako päť metrov.

Výsledkom je, že objekty vo vzdialenosti sú rozmazané. Blízke predmety sú zvyčajne jasné.

Krátkozrakosť možno korigovať okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo laserovou operáciou.Tieto šošovky korigujú zrak tak, že vzdialené objekty vidíme opäť jasne.

Rovnako ako ďalekozrakosť, aj krátkozrakosť je možné odstrániť pomocou okuliarov.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *