Ako fotiť portrét? Jednoduché rady pre začiatočníkov

Portrét, to nie je len nádherná modelka v ateliéri s dokonalým svetlom a pozadím. Nie, môže to byť aj bežná fotka, ktorú s trochou techniky a užitočných rád zvládne každý.

 

Čo je to portrét?

Definície sa môžu tu a tam líšiť, ale portrétom zvyčajne označujeme fotku, na ktorej sa nachádza osoba alebo živý tvor. Fotografii konkrétne dominuje tvár a jej výraz. Základom je, aby sa človek sám sebe na fotke páčil. A aby pôsobil ozajstne – prirodzene a uvoľnene. Fotka, ktorá dýcha emóciou, bude vždy vyzerať lepšie ako umelá pasová fotografia.

Ako fotiť portrét?

  1. Dobré svetlo

Dôležitý parameter, na ktorý netreba zabúdať. Hlavne, ak fotíte vonku. Vtedy je nutné zvážiť, ako postaviť človeka, aby jeho tvár nepohltil tieň. Ako teda vyriešime problém svetla? Skúste použiť tieto tri overené tipy, ktoré vám pomôžu k lepšej fotografii:

  • V prípade protisvetla fotku preexponujte, aby bola tvár fotografovanej osoby dobre viditeľná
  • Zvoľte pozíciu, tak aby bola osoba natočená k svetlu
  • Použite blesk

 

  1. Pozadie portrétu

Pozadie dotvára celkový dojem a ak ho vyberiete správne, fotku nielen ozvláštni, ale aj posilní správu a emóciu, ktorú ňou chcete divákom odovzdať.

Pri fotení portrétu sa sústreďte najmä na objekt, hlavná rola v tomto prípade patrí človeku a jeho tvári. Pozadie by nemalo byť rušivé, voľte ideálne neutrálne farby, ktoré neukradnú fotenej osobe slávu. Pokiaľ v okolí podobné pozadie nenájdete, nastavte na fotoaparáte nižšiu hĺbku ostrosti. Ak vám nepomôže voľba nízkeho clonového čísla, vzdiaľte sa od pozadia. Vzdialenosť pozadia tiež ovplyvní výslednú snímku.

  1. Dbajte na kompozíciu fotografie

Správna kompozícia nie je o náhode. Nie vždy totiž nájdete dokonalé miesto. Preto musíte mať pod kontrolou priestor v okolí fotenej osoby. Je ho priveľa? Áno? No tak sa ho zbavte ešte predtým, ako stisnete spúšť. Jasné, fotku môžete orezať aj v počítači, stratíte však pixely a výsledná kvalita fotky nemusí spĺňať vaše štandardy.

Ak si stále nie ste istí, ako si s fotením portrétov poradiť, vždy môžete navštíviť kurz fotenia a nechať sa zaškoliť odborníkom.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *