9 tipov, ako sa lepšie vyspať v extrémnych horúčavách

Tropické horúčavy, ktoré našu krajinu sužujú posledných pár dní, sa pomaly blížia ku koncu a čaká nás príjemné ochladenie. Snáď. Potrebovali by sme to my, príroda i zvieratá. Extrémnej záťaži, ktorej sme cez deň vystavení, odolávame s vypätím všetkých síl. A ide to každý deň horšie a horšie, ak si v noci dostatočne neodpočinieme. Ako si pomôcť, aby sa vám v horúcich letných nociach lepšie spalo?

Aj keby už by tento rok ortuť teplomera nevystúpila nad tropických 30 ° C, a do konca prázdnin sme si užívali len príjemných letných teplôt, jedno je isté, čaká nás to určite znova budúci rok. Podľa meteorológa Petra Dvořáka našu krajinu v najbližších rokoch nič iné ako teplo a sucho nečaká. Nasledujúce opatrenia by ste si teda mali vpísať do pamäte, aby ste boli schopní v sparnom lete dostatočne spať a odpočívať.

 

  1. Pite! A to poriadne

Dodržiavanie pitného režimu je základ, v extrémnych horúčavách ani 3 l tekutín nie sú príliš. Najlepšia je samozrejme čistá voda. Pite v priebehu celého dňa, večer pred spaním to s pitím nepreháňajte, aby ste nezaťažovali obličky a v noci vás nebudilo cikanie.

 

  1. Vyhnite sa alkoholu

Iste, pohár vychladeného vína alebo oroseného piva urobí v horúčave dobre každému, nepite ale pred spaním. Alkohol vám síce pomôže rýchlejšie zaspať, spánok ale nebude kvalitný a telo si počas neho oddýchne.

 

  1. Obmedzte kofeín aj cigarety

Pre kávu aj cigarety platí, že by ste si poslednú mali dopriať maximálne 4 hodiny pred spaním. Ak deň bez kávy nevydržíte, dajte si ju už ráno. Popoludní skúste napríklad bezkofeínovú, aby ste sa vyhli problémom s nespavosťou, ktoré vie kofeín spôsobiť.

 

  1. Jedzte ľahkú stravu s ochladzujúcimi účinkami

Kedy inokedy odľahčiť jedálniček než v horúcom lete. Zaraďte do jedálnička viac ovocia a zeleniny. Ochladiť vás pomôžu tiež mliečne výrobky ako čerstvý syr alebo kefír, králičie mäso, tofu, klíčky, orechy či pohánka.

 

  1. Hýbte sa

Na horúčavu sa nevyhovárajte a hýbte sa, fyzická únava je pre lepšie zaspávanie dôležitá. Ak milujete behanie, privstanete si a vybehnite pred prácou. Cez deň vás príjemne osvieži aj unaví plávanie.

 

  1. Vetrajte až v noci

Neznesiteľne je vonku aj doma, zvlášť ak máte okná na južnú stranu. Cez deň sa zabednite, zatiahnite rolety a zbytočne dovnútra nepúšťajte horúci vzduch. Vyvetrajte až v noci, keď sa vonku ochladí.

 

  1. Spálňu zatemnite a odhlučnite

Problémom spánku v lete je tiež to, že je čoskoro svetlo a budí nás spev vtákov. V kombinácii s večernou zábavou, či už letným kinom či grilovaním, sa spánok automaticky skracuje. Pomôžete si tým, že spálňu zatemníte alebo použijete masku na spanie a do uší si dáte špunty.

 

  1. Dodržujte pravidlá spánkovej hygieny

Každý deň chodievajte spať a vstávajte v rovnakom čase. Dodržujte svoje obľúbené spánkovej rituály. Čo najskôr po prebudení sa vystavte dennému svetlu, ktoré resetuje vnútorné hodiny a odštartuje nový deň.

 

  1. Posteľ oblečte do prírodných materiálov

Svoju úlohu v kvalite spánku zohráva aj posteľ. Skúste spať nahí, prikrytí iba priedušnou prikrývkou. Obliečky by vás nemali zahrievať, ale skôr chladiť, siahnite po bavlne, krepe alebo saténe. V neposlednom rade skontrolujte, či máte dostatočne vzdušný matrac, ktorý dokáže odviesť pot.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *