6 Mýtov o spánku

Počas spánku sa regeneruje vaše telo, čerpá novu energiu a vaša myseľ si triedi myšlienky. Spánok je dôležitý ako pre vaše zdravie, tak pre osobnosť. Vyspatí ľudia totiž podávajú nielen lepšie výkony, ale sú aj šťastnejší a menej konfliktní. Spánok je stále tak trochu zahalený rúškom tajomstva a existuje o ňom mnoho zaujímavých faktov.

 

1. Ako dlho by ste mali spať?

Potreba spánku sa mení s pribúdajúcim vekom. Deti spia viac ako dospelí, a seniori zas menej ako ľudia v strednom veku. Dĺžka spánku je skutočne veľmi individuálna. Existujú takí, ktorým stačia tri, štyri hodinky a zobudia sa odpočinutí, plní energie a s vervou sa pustia do nových vecí. Podľa rôznych výskumov sa však za ideálnu dobu považuje 6,5 až 8 hodín spánku.

 

2. Pri zaspávaní vám žiadne počítanie nepomôže

Pravidlo, ktoré vám má pomôcť zaspať, v skutočnosti vôbec neplatí. Vedci techniku vyskúšali na skupinách ľudí, kde jedna rátala ovečky, zatiaľ, čo druhá si predstavovala niečo príjemné. A hádajte, kto zaspal v skôr? Druhá skupina zaspala skôr ako zvyčajne a skupina s ovečkami o viac ako polhodinu neskôr.

 

3. Chrápanie je bežné a vyskytuje sa poväčšine medzi mužmi

Hoci je chrápanie skutočne u mnohých neškodné, môže byť symptómom vážnejšej spánkovej poruchy. Spánkové apnoe je charakterizované pauzami v dýchaní. Ľudia, ktorí poruchou trpia, sa často počas noci zobúdzajú a lapajú po dychu. Pauzy sú nebezpečné, pretože redukujú množstvo kyslíka, ktoré sa nachádza v krvi a zvyšujú riziko rôznych kardiovaskulárnych ochorení.

 

4. Nespavosť netrápi len vás

Rýchly štýl života, plný stresu , problémov, či už doma alebo v práci, to všetko na ľudí ovplyvňuje a môže vyvrcholiť až v nespavosť. Až 50% ľudí ťažko zaspáva, alebo sa počas noci bezdôvodne prebúdza. Nespavosť môžu spôsobovať aj vonkajšie faktory, konkrétne kvalita vášho matraca, vankúša, či postele. Medzi obľúbené patria vankúše z bio peny, ktoré sú elastické, tvarovo stále a majú skvelé ortopedické vlastnosti. Vankúše Tempur sú zas nadmerne prispôsobivé. Reakcia na teplo tela spôsobí, že vankúš zmäkne a prispôsobí sa zakriveniu vašej hlavy aj šije, čo vám automaticky zlepší aj spánok.

5. Tínedžeri, ktorí zaspia počas dňa na vyučovaní majú zlé návyky alebo sú leniví

Opäť mýtus. Podľa expertov, tínedžeri potrebujú viac spánku ako dospelí. Ideálna dĺžka je 8 až 10 hodín. Vnútorné biologické hodiny tiež spôsobujú, že po večeroch ostávajú tínedžeri dlhšie hore, zatiaľ čo ráno si radi pospia. Keďže vyučovanie v mnohých krajinách začína v skorých ranných hodinách, žiaci sú často príliš unavení. Niekedy až tak, že si na hodine doprajú menší šlofík.

 

6. Pikantné jedlo spôsobuje nočné mory

Ľudia veria, že určité potraviny ako syry, korenené či pikantné jedlo spôsobuje nočné mory. Hoci vám spomenuté jedlo pri zaspávaní určite nepomôže, pretože váš žalúdok bude pracovať ako o dušu, nie je dokázané, že vám privodí zlé sny. Pravdepodobne je práve samotná viera dôvodom vašich zlých snov.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *