10 faktov o našej koži, ktoré ste možno nevedeli

Ľudská koža patrí medzi fascinujúce orgány nášho organizmu. Stará sa o radu veľmi významných funkcií. Okrem jej základných úloh, ktoré plní pre naše telo, ukrýva aj množstvo zaujímavých faktov. Poznáte každý z nich?

  1. Koža človeka je považovaná za najväčší orgán ľudského tela. Možno to znie na prvé počutie zvláštne, je to však skutočne pravda.
  2. Pokožka, ktorej názov je často skloňovaný, predstavuje vrchnú časť kože. Pojem pleť označuje časť pokožky, ktorá je na tvári.
  3. Ochorenia spojené s poruchami imunitného systému sa častokrát prejavujú na koži. Medzi takéto prejavy patrí napríklad ekzém.

4. Ľudská pokožka má schopnosť obnovovať sa približne každých 28 dní.

  1. Na náš stres dokáže reagovať aj pokožka. Stres spúšťa vysokú hladinu kortizolu a zápalových molekúl nazývaných cytokíny, ktoré sa šíria po tele.
  2. Koža človeka tvorí až 15% jeho celkovej hmotnosti. A to je veru pomerne dosť. Skúste si vypočítať túto časť z čísla, ktoré vážite vy. Budete prekvapený, akú veľkú časť vášho tela tvorí práve koža a jej jednotlivé vrstvy.
  3. Najodolnejšia časť kože je na našich nohách. Naopak, najtenšia vrstva pokožky sa nachádza na očných viečkach človeka.
  4. Človek má v priemere na svojom tele približne 300 miliónov kožných buniek.
  5. Päť centimetrov štvorcových kože môže mať až 600 potných žliaz.
  6. Suchá a popraskaná pokožka počas zimy zvyšuje riziko vzniku infekcií spôsobenými baktériami, vírusmi a plesňami. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je potrebné prikladať dôležitosť dôkladnej hydratácii suchej pokožky počas zimy a používať rôzne pleťové krémy. Dôležitosť by sa mala pripisovať najmä hydratácii tváre.

Našej koži by sme mali byť nesmierne vďačnými za všetko, čo pre naše telo robí. A nie je toho veru málo, veď uznajte. Nezabúdajte jej venovať dostatočnú starostlivosť. Je skutočne dôležitá.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *